Czy współwłaściciel może sam ubezpieczyć samochód?
Wspólny zakup samochodu to częsta praktyka. Niektórzy robią tak po prostu dlatego, że samochód jest wydatkiem, który się rozkłada. Jednak młodzi kierowcy często szukają sposobu na obniżenie stawek OC. Czy wspólny zakup rzeczywiście może na to pozwolić? Czy OC muszą wykupić obaj właściciele samochodu, czy jeden z nich może to zrobić samodzielnie? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule.
Czym jest współwłasność pojazdu?
Taka sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy co najmniej dwie osoby kupują wspólnie pojazd. To znaczy, że na umowie kupna-sprzedaży, jak i w dowodzie rejestracyjnym pojazdu będą widniały obie osoby. Kolejnym miejscem, gdzie znajdą się dane obu właścicieli, będzie oczywiście polisa OC.
Każdy zarejestrowany w Polsce samochód musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Niezależnie od tego, czy jest to nowy pojazd, czy też używany. W przypadku nowych aut ubezpieczenie trzeba wykupić zaraz po zakupie. Jeśli chodzi o auta używane, to ważne będzie powiadomienie ubezpieczyciela o zmianie właściciela.
Współwłasność sposobem na oszczędność
Cena, jaką trzeba zapłacić za ubezpieczenie OC, zależy od wielu czynników. Znaczenie będzie mieć model samochodu, jak również jego wiek. Jednak duży wpływ na to będzie mieć także wiek samych właścicieli. Statystyki policji mówią o tym, że młodzi kierowcy powodują więcej kolizji i wypadków niż inne grupy wiekowe. Tak, więc jeśli właścicielem samochodu jest młoda osoba, to towarzystwa ubezpieczeniowe zakładają, że ryzyko spowodowania przez nią wypadku jest większe, niż gdyby tę samą polisę chciał wykupić ktoś mający np. lat 40. Z tego powodu koszt takiego ubezpieczenia kupowanego przez młodego kierowcę może być wyższy.
Sposobem na zaoszczędzenie jest współwłasność pojazdu. Często młodzi ludzie kupują samochód, a jako współwłaściciela podają jednego ze swoich rodziców. Dzięki temu mogą skorzystać ze zniżek, jakie mają starsi kierowcy. Powinieneś jednak pamiętać, że w przypadku dwóch różnych właścicieli towarzystwo ubezpieczeniowe inaczej kalkuluje ryzyko, niż gdyby w posiadaniu samochodu była tylko jedna z osób. Koszt takiej polisy będzie tańszy niż gdyby właścicielem był tylko młody kierowca, jednak nie będzie tak samo niski, jak gdyby w posiadanie samochodu wszedł tylko ten starszy.
Czy jeden ze współwłaścicieli może wykupić ubezpieczenie sam?
Polisa OC przypisana jest do samochodu, nie do osoby. Dlatego: tak, jeden ze współwłaścicieli może wykupić ubezpieczenie samochodu sam. Można wręcz powiedzieć więcej – obowiązkiem jednego ze współwłaścicieli jest wykupienie polisy. Jeśli tego nie zrobi, negatywne konsekwencje mogą spotkać obu właścicieli pojazdu.
W sytuacji, w której właścicieli pojazdu jest dwóch, ważne będzie jedynie, aby podczas dokonywania zakupu polisy podać obie osoby jako współwłaścicieli pojazdu. Jeśliby się tego nie zrobiło, towarzystwo ubezpieczeniowe może żądać wyrównania składek na polisie za czas, kiedy jeden ze współwłaścicieli nie był podany.
Ubezpieczenie AC a dwóch właścicieli
Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia OC, AC może wykupić tylko jedna z osób będących właścicielem pojazdu. W przypadku autocasco polisa jest przypisana do samochodu, tak, jak w przypadku OC. Oczywiście analogicznie, jak podczas podpisania umowy dotyczącej polisy OC, konieczne będzie podanie danych obu współwłaścicieli.
Jak wygodnie wykupić ubezpieczenie?
Bez względu na to, jakiej to polisy poszukujesz – OC czy AC i ilu współwłaścicieli ma samochód, w LINK4 możesz wszytko zrobić wygodnie i szybko przez Internet. Sprawdzisz tam koszt ubezpieczenia, jak i dopełnisz wszystkich formalności bez wychodzenia z domu. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

