Kto ma obowiązek rozliczenia PIT?
Baza wiedzy,  Strefa pracownika

Kiedy nie trzeba rozliczać PIT?

Osiąganie dochodów w Polsce wiąże się z koniecznością zapłaty podatku. Wiele osób zastanawia się, do jakiej kwoty nie trzeba się rozliczać z urzędem skarbowym. Poniżej znajdziesz informacje, kiedy nie trzeba składać PIT, a także kiedy jest to obowiązkowe.
Dla zabieganych – droga na skróty:

Kto ma obowiązek rozliczenia PIT?

PIT to inaczej podatek dochody od osób fizycznych (z angielskiego: Personal Income Tax). Informacje o tym, kto ma obowiązek rozliczenia PIT, znajdują się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wymienia ona źródła przychodów, które powodują obowiązek rozliczenia PIT. Najważniejsze z nich to:

  • umowa o pracę, renta, emerytura, praca nakładcza
  • działalność wykonywana osobiście (m. in. umowa zlecenie/dzieło)
  • pozarolnicza działalność gospodarcza
  • działy specjalne produkcji rolnej
  • najem, podnajem, dzierżawa i umowy podobne
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe
  • zbycie nieruchomości lub rzeczy ruchomej (przed upływem określonego terminu 5 lat lub 6 miesięcy od zakupu)
  • inne źródła (m. in. działalność nierejestrowana, niektóre stypendia, alimenty, zasiłki z ubezpieczenia społecznego jak chorobowe czy macierzyński, nagrody itd.).

Jeżeli osiągałeś przychody z wyżej wymienionych źródeł, to masz obowiązek rozliczyć się z urzędem skarbowym. Druki, na których składa się zeznania podatkowe, są powszechnie nazywane pitami.

Kto nie musi składać PIT 2021?

W punkcie powyżej wskazaliśmy, kto ma obowiązek rozliczenia PIT. Kwestia, kto nie musi składać PIT 2021, jest więc dość prosta: jeśli w danym roku miałeś jakiekolwiek przychody z wymienionych źródeł, to złóż zeznanie podatkowe.

Większość przychodów rodzi obowiązek rozliczenia PIT. Kiedy nie trzeba rozliczać PIT? Jeżeli w danym roku nigdzie nie pracowałeś, nie otrzymałeś wynagrodzenia z umowy o pracę lub z tytułu innych umów, niczego nie wynajmowałeś, nie sprzedawałeś swojego majątku, nie prowadziłeś działalności itd. – nie wisi nad tobą obowiązek rozliczenia PIT.

Jeśli osiągałeś przychody, ale nie jesteś pewien, czy znajdują się wśród wymienionych źródeł, to sprawdź, czy nie są to przychody zwolnione. Przychody zwolnione są wymienione w art. 21 ustawy o PIT.

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/podatek-dochodowy-od-osob-fizycznych-16794311/art-21

Do jakiej kwoty nie trzeba się rozliczać 2021?

Wiele osób pyta, do jakiej kwoty nie trzeba się rozliczać z urzędem skarbowym. Osoby te myślą pewnie o kwocie wolnej od podatku. Jeśli chodzi o dochody za rok 2021, to wynosi ona 8000 zł, w roku 2022 wzrasta do 30 000 zł. Niestety nie oznacza to, że osoby z najniższymi dochodami nie muszą informować urzędu o swoich dochodach. Osiągnięcie jakiegokolwiek przychodu z wymienionych źródeł oznacza, że trzeba złożyć PIT do urzędu skarbowego.

Może się zdarzyć, że w ciągu roku nie miałeś stałego zatrudnienia, tylko dorabiałeś kilka razy na umowie zlecenie. Albo otrzymałeś zasiłek chorobowy z ZUS. Nawet jeśli w takiej sytuacji zarobiłeś kilkaset czy kilka tysięcy złotych, to masz obowiązek rozliczenia PIT. Pytanie nie powinno więc brzmieć, do jakiej kwoty nie trzeba się rozliczać, ale do jakiej kwoty nie trzeba płacić podatku. Złożenie PIT nie zawsze oznacza, że będzie trzeba zapłacić podatek.

Obowiązek rozliczenia PIT to dla większości z nas nieprzyjemna formalność. Obecnie można skorzystać w wielu programów oraz rządowej strony do jego poprawnego złożenia, co bardzo ułatwia sprawę. Warto to zrobić w terminie, aby uchronić się przed nieprzyjemnościami ze strony urzędu i po prostu mieć to z głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *