Netto a brutto - podobieństwa i różnice
Strefa pracownika

Różnica między brutto a netto – z czym to się je?

Brutto netto, netto brutto – dwa nierozłączne wyrazy, które znaczą jednak coś zupełnie innego.  Problemy pojawiają się zwłaszcza w kontekście wynagrodzeń, którym przyjrzymy się w tym artykule. Zrozumienie, czym różni się wynagrodzenie brutto od wynagrodzenia netto to pierwszy krok, aby uniknąć zdziwienia, że na koncie pojawiła się znacznie mniejsza kwota niż to wynika z umowy. Jeśli chcesz więc raz na zawsze załapać, dlaczego netto a brutto to nie to samo, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Dla zabieganych – droga na skróty:

 

Z czego składa się wynagrodzenie?

Rozróżnienie na brutto i netto bierze się stąd, że kwota pojawiająca się na koncie stanowi tylko pewną część całej pensji. Pracodawca w Twoim imieniu pokrywa szereg opłat. Tak więc oprócz kwoty, która stanowi wynagrodzenia na rękę, jest on zobowiązany do odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy do urzędu skarbowego, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz składek na ubezpieczenie społeczne.

Największą część wynagrodzenia brutto stanowią właśnie składki na ubezpieczenie społeczne, przelewane do ZUS, a więc składka emerytalna, rentowa i chorobowa. Na wynagrodzenie brutto składa się więc wiele składników, ale to jest właśnie kwota, która powinna znaleźć się na umowie (ubruttowienie wynagrodzenia).

Zwykle w negocjacjach z szefem lub też potencjalnym szefem także używa się wynagrodzenia brutto, ponieważ stanowi ono punkt odniesienia przy wyliczaniu kosztów zatrudnienia pracownika. Co ciekawe, wynagrodzenie brutto nie jest całkowitym kosztem zatrudnienia pracownika, ale o tym w innym artykule.

Najważniejsze do zapamiętania jest to, że wynagrodzenie brutto to kwota, która pojawia się na umowie, razem ze składkami ZUS oraz podatkiem, a wynagrodzenie netto to wynagrodzenie na rękę, które otrzymujesz na konto lub ewentualnie gotówką.

Jak obliczyć wynagrodzenie netto – kalkulator

Bierzesz do ręki umowę, patrzysz 3000 brutto i wydaje Ci się, że to całkiem przyzwoita kwota. Czar pryska, gdy sprawdzasz swój rachunek bankowy, a tam znacznie mniej niż myślałeś…

Przed podjęciem pracy należy więc zawsze dowiedzieć się, czy sugerowane wynagrodzenie brutto będzie Ci odpowiadało. Sprawdzenie, ile będzie wynosiło wynagrodzenie netto jest bardzo proste. Nie trzeba wcale znać skomplikowanych zasad przeliczania brutto na netto czy przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych ani podatku dochodowego.

Z odsieczą przybywa przelicznik brutto na netto, tak zwany kalkulator wynagrodzeń. Wystarczy, że w wyszukiwarkę wpiszesz jedną z fraz: kalkulator wynagrodzeń, brutto na netto, brutto netto, a wyświetli Ci się sporo prostych, przejrzystych aplikacji. Po zebraniu kilku informacji od Ciebie program wyliczy, jaka wypłata na rękę będzie czekać na Twoim koncie.

Możesz z łatwością wykorzystać kalkulator wynagrodzeń, wystarczy że klikniesz w ten link: https://wynagrodzenia.pl/kalkulator-wynagrodzen

Przeliczając brutto na netto musisz pamiętać, aby zaznaczyć odpowiednie parametry w kalkulatorze. Po pierwsze, na podstawie jakiej umowy jesteś zatrudniony (o pracę, zlecenie, dzieło). Po drugie, czy ukończyłeś 26. rok życia. Po trzecie, czy pracujesz w miejscu zamieszkania (w przypadku umowy o pracę) lub czy osiągasz dochody z innych źródeł (na przykład umowa o pracę u jednego pracodawcy, a umowa zlecenie u innego).

3 000 brutto – ile to netto?

Odpowiadając więc na pytanie z nagłówka: jeśli pracujesz na umowie o pracę, w tej samej miejscowości, w której mieszkasz i masz więcej niż 26 lat, to z wynagrodzenia 3 000 brutto otrzymasz około 2 202 zł na rękę. Zmieniając nieco parametry: jeśli masz mniej niż 26 lat, to z tytułu wynagrodzenia za pracę nie zapłacisz podatku dochodowego i Twoja pensja netto na rękę będzie wynosić około 2 355 zł.

Jak więc widać, rozróżnienie brutto netto nie jest wcale takie trudne. Wystarczy zapamiętać, że wynagrodzenie netto to kwota, którą otrzymasz na konto bankowe, a brutto to kwota z umowy. Jeśli chcesz się dowiedzieć, gdzie jeszcze mamy do czynienia z rozróżnieniem brutto netto w życiu codziennym, to zajrzyj do innego naszego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *