Czy warto oszczędzać
Oszczędzanie

Słów kilka o tym, że oszczędzanie ma sens

We współczesnym świecie oszczędzanie nie jest na topie: ze wszystkich stron jesteśmy namawiani do zaciągania pożyczek i wydawania pieniędzy. Oferty, które widzimy dookoła, wydają się na pozór proste i kuszące, ale czy tak jest w rzeczywistości? Czy może jednak warto stanąć w opozycji, działać na przekór mainstreamowi i zacząć oszczędzać? W artykule kilka argumentów za i żadnych przeciw.

Dla zabieganych – droga na skróty:

 

Czy warto oszczędzać?

Z teoretycznego punktu widzenia oszczędności to pewna część naszych zasobów pieniężnych, która nie została w danym okresie wydana na zakup dóbr i usług. Oznacza to więc nadwyżkę środków, które pozostają Ci do dyspozycji po odjęciu od dochodu wszystkich wydatków na konsumpcję.

W teorii brzmi to bardzo prosto, doświadczenie jednak pokazuje, że osiągnąć tę nadwyżkę jest znacznie trudniej. Istnieje jednak kilka zasadniczych motywów, które kierują ludźmi oszczędzającymi.

A więc czy warto oszczędzać pieniądze? Jest przynajmniej kilka argumentów na tak:

  • z przezorności – jak mówi stare przysłowie: przezorny zawsze ubezpieczony. To samo dotyczy oszczędności. W domowym budżecie bardzo ważna jest poduszka finansowa, pewien zasób pieniędzy na pokrycie niespodziewanych wydatków, szczególnie w sytuacji, gdy nie możemy pracować;
  • dla konsumpcji – zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na zakup lepszych jakościowo rzeczy w przyszłości, bez konieczności zewnętrznego finansowania (kredyt, pożyczka,raty);/li>
  • aby zachować płynność– pewna kwota oszczędności jest konieczna, aby bez problemów regulować swoje zobowiązania, rachunki, opłaty za najem itd.

Jak nauczyć się oszczędzać pieniądze?

Wielu ludzi zadaje sobie pytanie, jak nauczyć się oszczędzać pieniądze albo jak oszczędzać pieniądze w domu. Tak jak w każdej dziedzinie, praktyka czyni mistrza. Kilka następnych punktów to wskazówki, jak zacząć oszczędzać bez wielkiego  wysiłku:

  1. oszacuj swoje miesięczne przychody – pierwszy punkt będzie pewnie najprzyjemniejszy do zrealizowania. Jeśli masz stałe miesięczne wynagrodzenie, to sprawa w ogóle jest prosta. Często w przypadku umów zlecenia, przychodów z kilku źródeł lub własnej działalności poziom wpływów na konto będzie się wahał w zależności od miesiąca. Warto wtedy wyznaczyć, jakie są Twoje średnie, miesięczne przychody i zweryfikować, czy w najbliższych miesiącach jest szansa na osiąganie podobnych kwot;
  2. oszacuj miesięczne wydatki – kontrola wydatków przy oszczędzaniu jest bardzo ważna. Większość osób zwykle doskonale zdaje sobie sprawę, ile zarabia, ale nie do końca wie, ile i na co wydaje. Bardzo dobrym nawykiem jest spisywanie wszystkich swoich wydatków. Jeżeli płacisz tylko i wyłącznie kartą, to na początek wystarczy, że podsumujesz, jaka kwota zniknęła z konta, a to pokaże skalę Twoich wydatków. Jeśli płacisz i kartą, i gotówką, to najlepiej wszystkie wydatki spisywać, na przykład w Excelu;
  3. ustal miesięczną wysokość oszczędności – jeśli już znasz wysokość przychodów i wydatków, to możesz wyliczyć, b>jaką część wypłaty możesz przeznaczyć na oszczędności. Najlepiej ustalić stałą miesięczną kwotę, którą w razie potrzeby można zwiększyć, ale nigdy zmniejszyć;
  4. załóż konto oszczędnościowe – konto oszczędnościowe można założyć w zasadzie do każdego konta osobistego. Dzięki niemu łatwo skontrolujesz, ile oszczędności realnie posiadasz, a jednocześnie trochę na nich zarobisz. Oprocentowanie kont oszczędnościowych nie jest co prawda duże, ale zawsze lepiej mieć dodatkowe pięć złotych niż ich nie mieć. Poza tym, przy wielu kontach oszczędnościowych istnieje zasada, że wpłat można dokonywać bez ograniczeń, ale bez dodatkowych kosztów można zrobić tylko jedną wypłatę w miesiącu. Zalety konta oszczędnościowego są takie, że środki możesz wypłacić w każdym momencie, są w 100% płynne i nie ma ryzyka ich straty, ale za drugi przelew może już być pobrana opłata. Motywuje to, aby nie pobierać pieniędzy z konta oszczędnościowego bez ograniczeń, bo niweczy to całe oszczędzanie;
  5. przelew na konto oszczędnościowe rób zaraz po wypłacie – koniec z czekaniem, że na koniec miesiąca “coś zostanie”. Jeżeli chcesz efektywnie oszczędzać, to musisz wyrobić w sobie pewien nawyk: ustaloną kwotę trzeba odłożyć, jak tylko na koncie pojawi się wypłata. Dlatego tak ważne jest, aby realnie oszacować przychody, koszty i kwotę oszczędności, a wtedy oszczędzanie przyjdzie z łatwością.

Jak oszczędzać pieniądze i rozsądnie wydawać?

Pytania, jak oszczędzać pieniądze w domu oraz jak oszczędzać pieniądze i rozsądnie wydawać spędzają sen z powiek wielu z nas. Nie ma na to jednej łatwej odpowiedzi. Jeśli jednak zrobiłeś już wszystko co możliwe ze swoimi przychodami (zmiana pracy, szkolenia, rozwój itd.), to warto przyjrzeć się swoim wydatkom. Nie chodzi tu oczywiście o odmawianie sobie niezbędnych rzeczy, ale o kontrolowanie, gdzie rozpływają się pieniądze.

Warto pójść krok dalej i jeśli już spisujesz wydatki, to podziel je na kategorie, na przykład mieszkanie, rozrywka, jedzenie, kosmetyki, komunikacja. Pewne kwoty to wydatki stałe, na które nie masz wpływu, na przykład odstępne za mieszkanie lub komunikacja miejska. Istnieje jednak sporo wydatków, które da się ograniczyć. Może okaże się, że dużo wydajesz na Ubera, mimo że masz kartę miejską? Albo że kilka razy w tygodniu jesz na mieście, mimo że jedzenie przygotowane w domu jest zdrowsze i smaczniejsze? Są to małe rzeczy i może wydaje Ci się nawet, że nie pochłaniają dużo gotówki. W skali miesiąca nazbiera się jednak z tego pokaźna kwota, którą można by przeznaczyć na coś znacznie lepszego.

Możesz oczywiście powiedzieć, że oszczędzać powinni bogaci, bo mają co. Warto jednak zrobić sobie “rachunek sumienia” i zorientować się, czy rzeczywiście nie masz możliwości, aby lepiej gospodarować pieniędzmi. Zamiast być cały czas “pod kreską” i żyć od pierwszego do pierwszego, pomyśl o pewnej swobodzie, jaką daje posiadanie bezpiecznej, zdeponowanej na koncie sumie pieniędzy i o wszystkich celach, jakie możesz dzięki nim zrealizować. Czujesz większą motywację? 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *