wady zalety własnej firmy
Strefa przedsiębiorcy

Wady i zalety prowadzenia własnej firmy

Własna firma to marzenie wielu osób. Przed startem warto rozważyć plusy i minusy własnej działalności gospodarczej. Jeśli właśnie stoisz na progu takiej decyzji, to postaramy się jak najlepiej przedstawić wady i zalety prowadzenia własnej firmy. 

Zalety własnej firmy

Niezależność i swoboda – to niewątpliwe zalety własnej działalności gospodarczej. Jako przedsiębiorca samodzielnie wyznaczasz sobie godziny i miejsce pracy oraz zadania. Dzięki temu możesz stosować elastyczny system pracy, co nie jest oczywiste na etacie. 

Satysfakcja – będąc przedsiębiorcą robisz to, co lubisz i w taki sposób, jaki uważasz za najlepszy. Sam wyznaczasz sobie cele do zrealizowania, a ich spełnienie dodaje niesamowitej energii. Trudno o ważniejsze zalety własnej firmy. 

Praca na własny rachunek – mając firmę, pracujesz na siebie, a nie na kogoś. Cały wypracowany przez Ciebie dochód powiększa Twój majątek i zależy tylko od Twojego zaangażowania! 

Korzystne formy opodatkowania – zalety własnej firmy to między innymi możliwość wyboru spośród kilku form opodatkowania. Dzięki temu można zoptymalizować swoje podatki i wykazywać rzeczywiste koszty prowadzenia działalności. W efekcie działalność może być w mniejszym stopniu obciążona podatkami i składkami niż praca na etacie. 

Ulgi dla przedsiębiorców – porównując wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej warto wspomnieć o ułatwieniach dla właścicieli firm. Bardzo kusząca jest na przykład możliwość opłacania preferencyjnych składek ZUS przez nowych przedsiębiorców lub przedsiębiorców z niskim przychodem. W działalności można także korzystać z szerszej gamy ulg podatkowych, na przykład ulgi na działalność badawczo – rozwojową. 

Wady prowadzenia własnej firmy

Ryzyko zysku – nawet najlepszy biznesplan nie da pewności, że Twoja firma osiągnie przewidywane dochody. Będąc na etacie, kwotę pensji masz zagwarantowaną w umowie. Analizując wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej powinieneś więc rzetelnie przyjrzeć się swojej tolerancji na ryzyko. 

Większa odpowiedzialność – będąc przedsiębiorcą samodzielnie odpowiadasz za zobowiązania swojej firmy, rozliczenia podatkowe, gwarancje dla klientów. Na początku myśl o tych kwestiach może być przytłaczająca, ale zawsze możesz skorzystać ze wsparcia firm doradczych czy biur podatkowych. Inne zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej mogą znacznie przewyższyć konieczność ponoszenia większej odpowiedzialności.  

Samodyscyplina – wady i zalety prowadzenie własnej działalności gospodarczej są ściśle powiązane: bez oddechu szefa na karku trzeba samodzielnie zmotywować się do pracy. Wielu przedsiębiorców przyznaje, że u podstaw ich działalności leży praca nawet po kilkanaście godzin dziennie. 

Utrata przywilejów pracowniczych – przechodząc na własną działalność nie możesz liczyć na wynikające z kodeksu pracy udogodnienia dla pracowników, takie jak płatny urlop czy ograniczenia w normie czasu pracy. Należy to wziąć pod uwagę, porównując wady i zalety prowadzenia własnej firmy.

Konkurencja – współczesny rynek charakteryzuje się koniecznością walki o klienta. Kupujący sami nie zjawią się u Ciebie tylko dlatego, że otworzyłeś biznes: musisz ich do siebie przekonać jakością swoich produktów i usług, ceną, różnorodnością i dobrą reklamą. 

Otwarcie własnej firmy jest obecnie bardzo proste, czasem nawet prostsze niż znalezienie pracy. Jak w każdej życiowej kwestii, wymienić można plusy i minusy własnej działalności. Patrząc na wady i zalety własnej działalności gospodarczej zweryfikuj także swój charakter i podejście do życia. Jeśli cenisz sobie swobodę działania, jesteś nastawiony na pracę na własny rachunek i umiesz podjąć ryzyko, to na pewno przemówią do Ciebie zalety prowadzenia własnej firmy. Może luka na rynku właśnie czeka, aż ją zapełnisz 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *